Якщо вам попалася зіпсована пошкоджена купюра і ви боїтеся, що її ніде не візьмуть, не поспішайте її викидати. Гроші рано чи пізно зношуються, втрачають яскравість, колір і форму. Якщо ваші купюри втратили цілісність, то їх можна без проблем поміняти на нові. Однак не всі гроші є старими і пошкодженими, важливо навчитися відрізняти їх від застарілих або фальшивих.
Пошкоджені купюри - це ті, які:
- забруднені фарбою або хімікатами;
- мають пошкодження до 55% площі;
- проколоті;
- були розірвані і склеєні;
- мають зайві написи, друк і малюнки;
- затерті через постійне носіння в кишені.
Такі банкноти непридатні для проведення розрахунків, однак зберігають свою платоспроможність. Банки не стягують з клієнта комісії та інші платежі при подібному обміні. Якщо ж купюра отримала значні пошкодження і втратила ознаки платоспроможності, то її не можна ні змінити, ні розрахуватися нею.
Де можна обміняти старі купюри на нові?
Якщо раніше обміном таких банкнот займався тільки НБУ, то сьогодні ці операції уповноважені проводити комерційні банки, обмінні пункти і навіть чорний ринок. Правила обміну передбачають кілька варіантів заміни видачі аналогічного номіналу в гривні або еквівалента в іноземній валюті, а також зарахування на банківську карту після проведення експертизи.
Банківські структури охоче обмінюють зіпсовані гривні, а ось з іноземною валютою не все так просто, так як на її обмін буде потрібна певна комісія і час. Якщо купюра пошкоджена незначно, то касир банку після огляду і підтвердження її справжності зробить миттєвий обмін. При значних пошкодженнях купюра вилучається на зберігання, а потім вирушає в країну походження для обміну (дана операція називається інкасо).
Існують ще альтернативні методи обміну іноземних грошей:
- Обмінні пункти. Вони пред'являють не такі суворі вимоги, як банки, а також пропонують низьку комісію.
- Самостійна доставка валюти за кордон. Це вигідно, якщо ви або ваші друзі планують скоро відвідати цільову країну.
Можливі труднощі при обміні
Банки можуть не прийняти гроші, якщо вони мають такі вади:
- купюра була розірвана на частини і склеєна;
- відсутність захисної стрічки, пошкодження номіналу і знаків платіжності;
- виробничий брак;
- банкнота була намірено пошкоджена;
- значна площа залита;
- гроші обгоріли або вигоріли.
Шанси на обмін відсутні, якщо купюра пошкоджена більш, ніж на 55%, має корупційні позначки, вийшла з обороту або на ній відсутні номінали і знаки платіжності.