• {{user.userFirstname}} {{user.userLastname}}
  • Вихід

Білоруський рубль: коротка історія та корисні поради по обміну

Білоруський рубль - національна валюта Республіки Білорусь, нашого найближчого сусіда. Його позначають символом Br або BYN, 1 рубль = 100 копійок. Сьогодні в зверненні ходять банкноти 5-500 рублів, а також монети номіналом 1-50 копійок і 1-2 рубля. Дана валюта - молода, вона виникла в 1992 році після розпаду Радянського Союзу за курсом 1:10 до радянського рубля (вони до 1994 року були в обігу в Білорусі). У народі білоруські рублі називалися "зайчики", так як на кожній банкноті зображені різні тварини: зайці, вовки, зубри, ведмеді, рисі, лосі, бобри. У 2011 році були випущені банкноти нового зразка, присвячені різним областям країни. Кожну банкноту прикрашають пам'ятники історії і архітектури, а також репродукції картин.

Деномінація та конвертація BYN

Курс білоруського долару

У січні 2000 року в країні трапилася перша деномінація за курсом 1000:1. У 2016 році - друга деномінація за курсом 10000:1, після цього в обігу залишилися банкноти номіналом від 5 до 500 рублів. Знову була введена копійка, яку в 2004 році вивели через інфляцію. По відношенню до долара курс білоруського рубля впав з 220 до 65000:1. Сьогодні для підтримки національної валюти місцева влада застосовує режим прив'язки до валютного кошика (USD, EUR, RUB). Грошову емісію контролює Центральний банк країни.

BYN не є вільно конвертованою валютою, тому його обмін може адміністративно обмежуватися. У 2012 році Нацбанк зареєстрував офіційний курс, який відрізнявся від фактичного, тому в країні активно працював чорний ринок. Незважаючи на різні перешкоди, Білорусь розвивається в плані економіки, оскільки в ній активно розвивається промисловість і виробляються товари, добре відомі в країнах колишнього СРСР.

Де обміняти валюту в Білорусі?

Оскільки BYN не є вільно конвертованою валютою, то купити її в інших країнах проблематично. У самій Білорусі провести обмін можна без проблем, тут охоче приймають валюту інших країн. В аеропортах і на вокзалах обмінники пропонують невигідний курс, тому без гострої необхідності краще там гроші не міняти. Можна вивчити веб-ресурси, щоб ознайомитися з актуальною конвертацією. Як правило, вигідний курс готові запропонувати дрібні і середні банки. Якщо ж білоруси хочуть відвідати Європу або США, то їм варто заздалегідь обміняти гроші, інакше за кордоном на них чекатиме подвійна конвертація. Для зручності можна частину грошей покласти на банківську карту.

Порада: якщо ви робили платіжні операції в Білорусії, то збережіть чеки і пред'явіть їх на кордоні. З 2013 року діє система повернення ПДВ іноземцям при виїзді з Республіки Білорусь. Вона не поширюється на резидентів Росії, Казахстану, Вірменії та Киргизії. Сума покупки повинна перевищувати 80 Br, також варто заздалегідь повідомити продавця про оформлення чека ПДВ, щоб той зробив відповідну позначку.